Harç mı, haraç mı?

Ekonomide sıkılaşma politikalarının faturası vatandaşa çıkarılırken, yeni vergi paketi ve harç puluna uygulanacak zamlar, büyük tepki yarattı. Yurt dışı çıkış harcının 1.500-3.000 lira arasına çıkarılmasına yönelik vergi düzenlemesine tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, “Bu kadarını Deli Dumrul bile düşünemezdi” açıklaması yaparken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e yönelik eleştirilerde bulundu. Bakanın yeni vergi ve zamlara yönelik icatlar çıkardığını aktaran Toprak, “Hazine ve Maliye Bakanı, neye ne kadar zam yapalım, kimden daha çok vergi alalım, sineğin yağını nasıl çıkaralım, engellinin, yurt dışına çıkanın, birden fazla konutu olanın, kira geliri elde edenin tepesine daha çok nasıl binelim diye düşünüp yeni icatlar çıkarıyor. Kendisi kumpiri çok seviyor, Deli Dumrul vergileri de kumpir yerken mi aklına geliyor? Beşli çeteye vergi affı getirenler, holdingleri ve vergi kaçıranları görmezden geliyor” açıklamasını yaptı.

EN PAHALI PUL

Vergi cambazları sayesinde Türkiye’nin dünyanın en pahalı pulunu keşfettiğini kaydeden TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı ise şu açıklamayı yaptı: “Pasaport için harç öde, uçak bileti için vergi öde, havalimanında niye bir daha yurt dışı çıkış harcı ödüyoruz? İktidar bir pula 3 bin lira fiyat çekiyor, dünyanın neresinde görülmüş böyle vergi? Pasaport, vize, ulaşım, harç derken yurt dışına sırf ayak bastı parası 20-30 bin lira olacak. Bu seyahat özgürlüğünün de ihlalidir’.’

Bu para resmen haraç oldu

Normal şartlarda harcın, devletin verdiği bir hizmet karşılığında alındığını söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada “Yurt dışına çıkan vatandaşa hiçbir hizmet verilmeden alınan bu para resmen haraç oldu. Ne hizmet veriyorsunuz da vatandaştan 3 bin lira harç alacaksınız? Yurt dışına sadece varlıklı vatandaş çıkmıyor, iş için eğitim için mecbur kaldığı için de yurt dışına giden var’’ dedi.

Yurt dışı çıkış harcı kalksın

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yurt dışı çıkış harcının 150 liradan 3 bin liraya yükseltilmesi teklifinin ortaya çıkmasının ardından İYİ Parti harekete geçti. İYİ Parti Ankara Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Kürşad Zorlu, yurt dışına çıkış Harcının kaldırılması için hazırladıkları kanun teklifini TBMM’ye sundu. Zorlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Gelir İdaresi Başkanlığı’nın önerisi kabul edilemez” diye konuştu.

Dünyada benzer bir harç yok

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Buğra Kavuncu konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Bu kadar geniş ve kalıtsal problemleri Deli Dumrul düzeniyle çözemezsiniz” dedi. Kavuncu’nun paylaşımında “Dünyanın hiçbir yerinde olmayan yurt dışına çıkış harcına 20 kat zam yapılarak 3 bin TL’ye çıkarılacak. Faiz sebep, enflasyon sonuç garabetinin yarattığı zararı gidermek için abuk subuk bir sistem getiriliyor. Buna karşı her platformda mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Günübirlik ticareti çökertir

Yurt dışı çıkış harcının 150 liradan fahiş biçimde arttırılıp 3 bin liraya kadar çıkarılmasına yönelik vergi düzenlemesi başta turizm ve sınır ticaretiyle uğraşanlar olmak üzere birçok kesimde endişe yarattı. Güneydoğu’da günübirlik ticaret yapan bölge halkı da ‘’Ekonomi çöker’’ uyarısı yaptı. Şırnak Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer Faruk Yıldırım da, Hazine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e çağrıda bulundu. Faruk Yıldırım, yurt dışı çıkış harcına zam yapılması halinde ‘günübirlik ticaret ile geçimini sağlayan bölge halkının zarar göreceğini belirtti. Yıldırım, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’e “Sayın Bakanım Şimşek, şehrimizde yeterli istihdam olanaklarının olmayışından kaynaklı gençlerimizin en büyük gelir kaynağı Irak ile yapılan günübirlik ticarettir. Yurt dışı çıkış harcında yapılacak düzenleme şehrimizin ekonomik dengelerini olumsuz yönde etkileyecektir’’ çağrısını da yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir