Sivil Havacılık Kanunu’na ilişkin teklif: Havalimanı çalışanlarının tepkisine neden olan madde komisyonda geri çekildi

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda görüşülen Türk Sivil Havacılık Kanunu’nda değişiklik öngören kanun teklifinin bazı hükümlerinin çalışma barışını bozacağı gerekçesiyle havalimanı çalışanlarının yarın iş yavaşlatmaya başlayacaklarını duyurmasının ardından, teklifin 26. maddesi geri çekildi.

Havacılık ile ilgili sendika ve dernekler yayınladıkları ortak deklarasyonda, “DHMİ’de görev yapan çalışanlarımızın temsilcileri olarak, yıllardır özlük ve mali haklarına yönelik iyileştirmelerin yapılmasını bekleyen DHMİ çalışanlarının, bu beklentileri bugüne kadar karşılanmamış, aksine TBMM gündemine getirilen yasa ile DHMİ bünyesi içerisinde sadece belirli ünvanlara yönelik yapılmak istenen ve çalışma barışını bozan düzenlemeyi asla kabul etmiyoruz. Bu bağlamda, söz konusu kanun teklifinin 26. maddesinin revize edilerek, tüm DHMİ çalışanlarına uygulanmasını; EUROCONTROL prensipleri çerçevesinde ülkemiz ekonomisine hiçbir yük getirmeyen aksine katkı sağlayan, tüm DHMİ çalışanlarını kapsayacak şekilde adil bir Havacılık Tazminatı düzenlemesinin TBMM gündemine getirilmesini ivedilikle talep ediyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Deklarasyonda, taleplerin yerine getirilmemesi halinde yarından itibaren havalimanlarındaki çalışanların, iş yavaşlatma eylemine başlayacakları ve talepleri yerine gelinceye kadar eylemin devam edeceği belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir